High School Basketball/Wrestling Scoreboard
Thursday's Scores
The Associated Press
BOYS BASKETBALL |
Academy for Science and Agriculture 63, Lincoln International 39
Albany 71, Sauk Centre 55
Annandale 46, Eden Valley-Watkins 43, OT
Battle Lake 74, Underwood 60
Bemidji 68, Moorhead 66
Bertha-Hewitt 58, Henning 33
Bethlehem Academy 73, Glenville-Emmons 38
Big Lake 72, Dassel-Cokato 67
Blaine 66, Anoka 54
Braham 91, Pine City 77
Breckenridge 74, Frazee 53
Byron 58, Rochester Lourdes 35
Champlin Park 76, Centennial 52
Cleveland 81, Truman/Martin Luther/GHEC 67
Cretin-Derham Hall 71, Roseville 56
Delano 90, Mound Westonka 42
Dilworth-Glyndon-Felton 73, Pelican Rapids 49
Eden Prairie 71, Chanhassen 58
Edgerton 64, Ellsworth 52
Elk River 65, Coon Rapids 31
Esko 88, International Falls 35
Faribault 57, Albert Lea 50
Fridley 83, St. Paul Highland Park 70
Goodhue 50, Triton 35
Grand Meadow 80, Blooming Prairie 52
Hermantown 91, Duluth Marshall 40
Hillcrest Lutheran 102, Waubun 77
Hills-Beaver Creek 78, Heron Lake-Okabena 47
Holy Angels 70, Bloomington Kennedy 57
Hutchinson 36, Litchfield 32
Jackson County Central 78, Redwood Valley 66
Lake Crystal-Wellcome Memorial 69, Nicollet 38
Lakeview Christian Academy 62, Chisholm 59
Liberty Classical 69, St. Paul Prep 52
Mankato East 69, Rochester Mayo 60
Maple Grove 85, Irondale 56
Maple Lake 66, Holdingford 54
Marshall 74, Worthington 40
Martin County West 70, Madelia 64, OT
McGregor 46, Greenway 41
Minneapolis Henry 57, Minneapolis Washburn 46
Minneapolis North 76, Minneapolis South 58
Minneapolis Southwest 69, Minneapolis Roosevelt 63
Murray County Central 75, Fulda 50
Murray County Central 75, Fulda 50
New Life Academy 67, Maranatha Christian 47
New London-Spicer 53, Benson 52
New Prague 59, Chaska 52
Orono 82, Benilde-St. Margaret's 74
Ortonville 67, Wheaton/Herman-Norcross 49
Osseo 66, Park Center 60
Perham 54, Barnesville 36
Pillager 62, Sebeka 57
Robbinsdale Armstrong 69, Andover 56
Shakopee 87, Eagan 55
Southwest Christian (Chaska) 87, Lester Prairie/Holy Trinity 55
Southwest Minnesota Christian 70, Adrian 44
Spring Grove 70, Schaeffer Academy 21
St. Agnes 65, St. Paul Washington 63, OT
St. Clair 74, Alden-Conger 50
St. Croix Lutheran 72, St. Paul Academy 69
Staples-Motley 71, Wadena-Deer Creek 52
Tartan 86, Henry Sibley 56
Thief River Falls 63, Northern Freeze 62
Totino-Grace 63, Spring Lake Park 52
Waconia 78, Blake 44
Walker-Hackensack-Akeley 74, Hill City 40
Warren-Alvarado-Oslo 62, Roseau 51
Waseca 73, St. James Area 56
Watertown-Mayer 59, Howard Lake-Waverly-Winsted 50
Westbrook-Walnut Grove 48, Red Rock Central 43
Zimmerman 78, Mora 60
Fosston Tournament |
Blackduck 61, Win-E-Mac 56
Fosston 67, Lake Park-Audubon 49
Northland Community College Tournament |
Seventh Place |
Goodridge/Grygla-Gatzke 58, Clearbrook-Gonvick 52
Fifth Place |
Fertile-Beltrami 86, Stephen-Argyle 51
Third Place |
Red Lake County 60, Badger-Greenbush-Middle River 58
Championship |
Red Lake 86, Cass Lake-Bena 58
GIRLS BASKETBALL |
Ada-Borup 65, Frazee 43
Alexandria 75, St. Cloud Apollo 39
Andover 62, Robbinsdale Armstrong 42
Annandale 53, Monticello 41
Anoka 64, Blaine 53
Ashland, Wis. 57, Duluth Marshall 33
Badger-Greenbush-Middle River 69, Warroad 52
Battle Lake 45, Parkers Prairie 43
Belgrade-Brooten-Elrosa 77, Pierz 44
BOLD 59, Melrose 43
Brainerd 72, Rocori 54
Brandon-Evansville 70, Ashby 36
Browerville/Eagle Valley 72, Swanville 33
Cedar Mountain/Comfrey 58, Sleepy Eye St. Mary's 45
Cherry 60, Bigfork 41
Clearbrook-Gonvick 77, Mahnomen 39
Concordia Academy 56, Christ's Household of Faith 42
Cromwell 71, Floodwood 58
Dawson-Boyd 62, Central Minnesota Christian 56
Delano 73, Mound Westonka 45
DeLaSalle 69, Providence Academy 57
Detroit Lakes 73, Staples-Motley 48
Eastview 76, Minnetonka 64
Eden Valley-Watkins 67, Holdingford 50
Fairmont 65, Belle Plaine 47
Fergus Falls 61, Sauk Rapids-Rice 48
Fillmore Central 63, LeRoy-Ostrander 37
Goodhue 78, Triton 42
Grand Forks Central, N.D. 55, East Grand Forks 41
Hawley 62, Wadena-Deer Creek 42
Hermantown 65, Grand Rapids 50
Houston 52, Grand Meadow 44
Howard Lake-Waverly-Winsted 48, Maple Lake 39
Janesville-Waldorf-Pemberton 71, Alden-Conger 60
Jordan 57, Southwest Christian (Chaska) 45
Kimball 58, Paynesville 35
Lac qui Parle Valley 56, MACCRAY 46
Lakeville North 70, Eden Prairie 68
Lanesboro 38, Schaeffer Academy 32
LeSueur-Henderson 67, Cleveland 48
Little Falls 53, Sartell-St. Stephen 50
Lyle/Austin Pacelli 61, Spring Grove 30
Marshall 64, Worthington 28
Mayer Lutheran 69, Medford 26
Mesabi East 55, Eveleth-Gilbert 47
Minneapolis Edison 52, North Lakes Academy 29
Minnewaska 55, Morris Area/Chokio-Alberta 43
Montevideo 66, Atwater-Cosmos-Grove City 33
Moorhead 78, Bemidji 66
Moose Lake/Willow River 71, Barnum 48
Mora 51, Isle 48
Mountain Iron-Buhl 95, Littlefork-Big Falls 28
North Branch 64, North St. Paul 41
Orono 66, Dassel-Cokato 30
Osakis 69, Upsala 25
Osseo 66, Park Center 60
Owatonna 76, Prior Lake 67
Red Lake County 57, Blackduck 55
Sacred Heart 70, Climax/Fisher 46
South Ridge 73, North Woods 47
Southwest Minnesota Christian 51, Luverne 30
St. Agnes 57, St. Paul Washington 25
St. Cloud Cathedral 47, Foley 35
Totino-Grace 55, Spring Lake Park 35
Tri-City United 57, Bethlehem Academy 50
United South Central 67, Lake Crystal-Wellcome Memorial 43
Visitation 40, Blake 26
Walker-Hackensack-Akeley 84, Hill City 58
Waseca 61, St. James Area 50
Willmar 57, St. Cloud Tech 44
Wrenshall 55, McGregor 45
Zimmerman 60, Big Lake 55
Fosston Tournament |
Fosston 58, Fertile-Beltrami 46
Red Lake Falls 49, Lake Park-Audubon 14
WRESTLING |
Buffalo/West Lutheran 44, Rogers 24
Byron 62, Lake City 12
Cambridge-Isanti 75, North Branch 3
Faribault/Bethlehem 64, Austin/Austin Pacelli 12
Hastings 57, Tartan 15
Hudson, Wis. 72, Mahtomedi 9
LPGE/Browerville 50, Osakis 19
Mahtomedi 63, North St. Paul 12
Marshall Tigers 40, Redwood Valley-River Valley 33
New Prague 42, Hutchinson 25
Pine Island 39, New Richland-H-E-G 35
Rochester John Marshall/Lourdes 45, Rochester Mayo 30
Shakopee 57, Lakeville South 14
Simley 44, South St. Paul 15
St. Cloud Tech 57, Fergus Falls 12
Stewartville 40, Cannon Falls 39
Stillwater 38, Mounds View 28
Thief River Falls 66, Crookston 10
WEM/JWP 45, Medford 29
Annandale Quadrangular |
Annandale/Maple Lake 40, Litchfield 28
Annandale/Maple Lake 63, New London-Spicer 13
Litchfield 74, Rockford 3
New London-Spicer 45, Rockford 27
Blooming Prairie Triangular |
Madelia/Truman/Martin Luther 39, Blooming Prairie 36
United South Central 64, Madelia/Truman/Martin Luther 15
Brooklyn Center Triangular |
Brooklyn Center/Concordia Academy 51, Spectrum 28
Brooklyn Center/Concordia Academy 66, Minneapolis Roosevelt 18
Spectrum 42, Minneapolis Roosevelt 24
Hayfield Triangular |
Kenyon-Wanamingo 63, Hayfield 15
Mankato East Triangular |
Albert Lea Area 62, Mankato East 9
Albert Lea Area 64, Winona/Winona Cotter 6
Winona/Winona Cotter 41, Mankato East 33
Mankato West Triangular |
Northfield 41, Mankato West 24
Owatonna 66, Mankato West 13
New Ulm Triangular |
Wabasso/Red Rock Central 45, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 27
Wabasso/Red Rock Central 60, New Ulm Eagles 17
Norwood-Young America Triangular |
Norwood-Young America 63, Kimball 10
Tri-City United 44, Norwood-Young America 27
Tri-City United 66, Kimball 12
Paynesville Triangular |
Paynesville 54, Minnewaska 23
Paynesville 60, Howard Lake-Waverly-Winsted 9
Rochester John Marshall Triangular |
Rochester John Marshall/Lourdes 40, Rochester Mayo 30
Rochester John Marshall/Lourdes 60, Rochester Century 16
Rocori Quadrangular |
Foley 44, Albany 21
Willmar 39, Rocori 26
Sibley East Triangular |
Scott West 48, Sibley East 19
Scott West 63, St. Peter 3
Copyright 2015 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.