State Football Rankings
Plenty of high school football in the area tonight, including John Marshall at Century in Class 5A.
Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of October 20, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:
Class 6A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Eden Prairie (3) | (8-0) | 39 | 1 |
2. Rosemount (1) | (8-0) | 37 | 3 |
3. Mounds View | (7-1) | 31 | 2 |
4. Prior Lake | (7-1) | 23 | 4 |
5. Maple Grove | (7-1) | 21 | 7 |
(tie) Lakeville North | (7-1) | 21 | 5 |
7. East Ridge | (7-1) | 19 | 8 |
8. Totino-Grace | (7-1) | 17 | 6 |
9. Cretin-Derham Hall | (6-2) | 8 | NR |
10. Stillwater | (6-2) | 2 | 9 |
Others receiving votes: Centennial 1, Osseo 1.
Class 5A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. St. Michael-Albertville (4) | (7-1) | 49 | 4 |
2. Rogers | (7-1) | 40 | 2 |
3. Mankato West (1) | (7-1) | 35 | 1 |
4. Moorhead | (7-1) | 30 | 7 |
(tie) Northfield | (7-1) | 30 | 6 |
(tie) Sartell-St. Stephen | (7-1) | 30 | 5 |
7. Bemidji | (7-1) | 24 | 3 |
8. Elk River | (6-2) | 19 | 9 |
9. St. Francis | (6-2) | 8 | NR |
10. Brainerd | (6-2) | 7 | T10 |
Others receiving votes: Chisago Lakes 2, Spring Lake Park 1.
Class 4A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Hutchinson (6) | (8-0) | 60 | 1 |
2. Holy Angels | (8-0) | 53 | 2 |
3. Detroit Lakes | (8-0) | 46 | 3 |
4. South St. Paul | (7-1) | 36 | 5 |
5. Becker | (7-1) | 33 | 4 |
6. Cloquet | (8-0) | 29 | 7 |
7. De La Salle | (7-1) | 28 | 6 |
8. Marshall | (8-0) | 26 | 8 |
9. Stewartville | (7-1) | 8 | 9 |
(tie) Waseca | (7-1) | 8 | 10 |
Others receiving votes: Hermantown 2, Albany 1.
Class 3A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Rochester Lourdes (3) | (8-0) | 48 | 1 |
2. Providence Academy (1) | (8-0) | 45 | 2 |
3. New London-Spicer (1) | (7-1) | 41 | 3 |
4. Pierz | (8-0) | 36 | 4 |
5. St. Croix Lutheran | (6-2) | 29 | 5 |
6. Blue Earth Area | (7-1) | 24 | 6 |
7. Dilworth-Glyndon-Felton | (6-2) | 18 | 7 |
(tie) Watertown-Mayer | (7-1) | 18 | 8 |
9. Pequot Lakes | (6-2) | 7 | 10 |
10. Glencoe-Silver Lake | (5-3) | 4 | NR |
Others receiving votes: Plainview-Elgin-Millville 2, Tri-City United 2, Esko 1.
Class 2A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Hawley (4) | (8-0) | 49 | 1 |
2. Caledonia (1) | (8-0) | 46 | 2 |
3. Paynesville | (8-0) | 40 | 3 |
4. Crosby-Ironton | (8-0) | 32 | 4 |
5. Moose Lake-Willow River | (7-1) | 29 | 5 |
6. Maple Lake | (7-1) | 22 | 6 |
7. BOLD | (7-1) | 16 | 7 |
8. Ottertail Central | (7-1) | 13 | 9 |
9. Triton | (7-1) | 11 | 10 |
10. Frazee | (6-2) | 6 | NR |
Others receiving votes: Luverne 5, Pipestone 4, Norwood-Young America 2.
Class A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Mahnomen (5) | (8-0) | 50 | 1 |
2. Minneota | (8-0) | 45 | 2 |
3. New Ulm Cathedral | (8-0) | 36 | 4 |
4. Upsala-Swanville | (8-0) | 34 | 3 |
5. Minneapolis North | (8-0) | 31 | 5 |
6. Blooming Prairie | (8-0) | 24 | 6 |
7. Rushford-Peterson | (7-1) | 16 | 7 |
8. Dawson-Boyd | (7-1) | 14 | 9 |
9. Braham | (7-1) | 10 | 8 |
(tie) Sleepy Eye St. Mary's | (7-1) | 10 | T10 |
Others receiving votes: Fosston 5.
Class 9-MAN | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Grand Meadow (7) | (8-0) | 70 | 1 |
2. Waubun | (8-0) | 63 | 2 |
3. North Woods | (8-0) | 52 | 3 |
4. Nicollet | (7-1) | 45 | 6 |
5. Spring Grove | (7-1) | 38 | 7 |
6. Edgerton-Ellsworth | (7-1) | 28 | 8 |
7. Underwood | (7-1) | 23 | 9 |
8. Stephen-Argyle | (7-1) | 18 | NR |
9. Verndale | (7-1) | 15 | NR |
10. Cromwell | (7-1) | 13 | 4 |
Others receiving votes: Warren-Alvarado-Oslo 10, Randolph 4, Nevis 4, South Ridge 2. <<
Copyright 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.