H.S. Basketball Scoreboard
Tuesday's Scores
The Associated Press
BOYS BASKETBALL |
---|
Albany 61, Sartell-St. Stephen 46
Alden-Conger 59, Grand Meadow 50
Andover 62, Spring Lake Park 57
Annandale 68, New London-Spicer 38
Apple Valley 75, Lakeville North 54
Austin 42, Owatonna 37
Bagley 71, Clearbrook-Gonvick 36
Barnum 73, Duluth Denfeld 53
Battle Lake 61, West Central 32
Benson 71, Paynesville 62
Bertha-Hewitt 60, Ashby 37
Bethlehem Academy 69, Medford 58
Bigfork 72, Littlefork-Big Falls 65
Blaine 55, Irondale 42
Bloomington Jefferson 60, Chanhassen 49
Brandon-Evansville 49, Hancock 37
Breck 67, Minneapolis South 64
Buffalo 61, Rogers 50
Burnsville 43, Rosemount 41
Caledonia 78, Plainview-Elgin-Millville 39
Canby 75, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 28
Cannon Falls 71, Pine Island 63
Cass Lake-Bena 95, Deer River 67
Centennial 61, Totino-Grace 60
Central Minnesota Christian 63, Tracy-Milroy-Balaton 50
Champlin Park 64, Robbinsdale Armstrong 61
Chaska 90, Richfield 40
Chatfield 63, Fillmore Central 55
Chisago Lakes 78, Princeton 55
Columbia Heights 64, Holy Angels 50
Cretin-Derham Hall 65, East Ridge 60
Cromwell 67, McGregor 50
Crosby-Ironton 52, Esko 34
Dawson-Boyd 49, Lakeview 35
Delano 53, Hutchinson 33
DeLaSalle 66, Eden Prairie 58
Dover-Eyota 62, Winona Cotter 55
Duluth East 70, Hibbing 36
Eastview 60, Lakeville South 57
Eden Valley-Watkins 77, Kimball 58
Edina 76, White Bear Lake 58
Ely 54, Greenway 49
Eveleth-Gilbert 61, South Ridge 51
Fairmont 72, Luverne 53
Floodwood 100, Carlton 54
Foley 71, Mora 56
Forest Lake 62, Mounds View 57
Frazee 55, Wadena-Deer Creek 35
Fridley 60, St. Anthony 42
Fulda 67, Ellsworth 65
G-F-W 72, Cedar Mountain/Comfrey 62
Glencoe-Silver Lake 54, Litchfield 46
Goodhue 46, Byron 37
Hastings 67, Mahtomedi 52
Hawley 57, East Grand Forks 29
Heritage Christian Academy 65, Bethany Academy 49
Hill-Murray 63, North St. Paul 55
Hillcrest Lutheran 70, Breckenridge 57
Hinckley-Finlayson 85, Aitkin 82
Houston 70, Coulee Region Christian, Wis. 51
Howard Lake-Waverly-Winsted 70, Pierz 60
Jordan 93, Belle Plaine 85, 2OT
Kasson-Mantorville 68, Hayfield 48
Kittson County Central 59, Warroad 36
La Crescent 58, Kingsland 35
Lake City 62, Triton 45
Lanesboro 47, Hope Lutheran 33
Legacy Christian 74, Lester Prairie/Holy Trinity 61
LeSueur-Henderson 77, Sibley East 70
Little Falls 55, Milaca 41
Long Prairie-Grey Eagle 72, Staples-Motley 51
MACCRAY 65, Minneota 62
Mahnomen 84, Climax/Fisher 69
Mankato East 69, Mankato West 62
Mankato Loyola 82, Minnesota Valley Lutheran 56
Maple Grove 67, Elk River 47
Maple Lake 73, Belgrade-Brooten-Elrosa 46
Maple River 75, United South Central 56
Maranatha Christian 77, New Life Academy 53
Minnehaha Academy 65, St. Paul Central 63
Minnetonka 90, Minneapolis Henry 82
Montevideo 78, Yellow Medicine East 52
Monticello 56, North Branch 43
Moorhead 73, Fergus Falls 67
Mounds Park Academy 65, Spectrum 56
Mountain Iron-Buhl 101, Fond du Lac Ojibwe 66
Mountain Lake Area 59, Red Rock Central 50
Nashwauk-Keewatin 79, Chisholm 77
Nevis 65, Walker-Hackensack-Akeley 41
New Prague 57, Orono 54
New Richland-H-E-G 83, Blooming Prairie 63
New Ulm Cathedral 61, Sleepy Eye St. Mary's 41
Northfield 59, Faribault 57
Norwood-Young America 60, Tri-City United 54
Ogilvie 46, East Central 40
Ortonville 70, Clinton-Graceville-Beardsley 28
Osseo 69, Coon Rapids 33
Park Center 69, Anoka 50
Perham 64, Park Rapids 48
Pine City 83, Isle 41
Pine River-Backus 62, Verndale 59
Prior Lake 66, Eagan 50
Proctor 86, Ashland, Wis. 85
Providence Academy 66, Christ's Household of Faith 61
Randolph 83, Cleveland 63
Red Lake 86, Kelliher/Northome 66
Red Lake County 72, Win-E-Mac 70, 2OT
Red Wing 56, Rochester John Marshall 45
Robbinsdale Cooper 92, Bloomington Kennedy 82
Rochester Mayo 68, Rochester Century 58
Rockford 66, Holdingford 49
Roseville 105, Woodbury 43
Rushford-Peterson 73, Southland 42
Russell-Tyler-Ruthton 58, Renville County West 56
Shakopee 73, Farmington 71
Simley 82, South St. Paul 29
Sleepy Eye 64, Wabasso 57
Southwest Christian (Chaska) 71, PACT Charter 54
Springfield 75, Buffalo Lake-Hector-Stewart 36
St. Charles 80, Lewiston-Altura 60
St. Cloud Apollo 71, Zimmerman 41
St. Cloud Cathedral 72, Becker 64, OT
St. Cloud Tech 67, Sauk Rapids-Rice 65
St. Croix Lutheran 64, Concordia Academy 61
St. Francis 77, Cambridge-Isanti 52
St. James Area 70, Windom 65
St. John's Prep 64, Browerville 63, OT
St. Louis Park 67, Benilde-St. Margaret's 62, OT
St. Michael-Albertville 54, Big Lake 37
St. Paul Como Park 53, St. Paul Humboldt 51
St. Paul Highland Park 59, St. Paul Harding 57
St. Paul Johnson 79, St. Paul Washington 47
St. Peter 61, Lake Crystal-Wellcome Memorial 50
Stephen-Argyle 70, Badger-Greenbush-Middle River 59
Stewartville 65, Kenyon-Wanamingo 50
Stillwater 69, Park (Cottage Grove) 40
Superior, Wis. 76, Hermantown 65
Tartan 80, St. Thomas Academy 76, 2OT
Trinity 63, West Lutheran 56
Underwood 60, Wheaton/Herman-Norcross 43
Upsala 73, Pillager 50
Waconia 71, Holy Family Catholic 63
Watertown-Mayer 78, Mayer Lutheran 47
Waterville-Elysian-Morristown 58, Janesville-Waldorf-Pemberton 51
Waubun 78, Rothsay 55
Wayzata 79, Mound Westonka 44
Winona 72, Albert Lea 55
Wrenshall 56, Northeast Range 26
GIRLS BASKETBALL |
---|
Ada-Borup 86, Lake Park-Audubon 18
Aitkin 49, Hinckley-Finlayson 23
Albany 64, Milaca 52
Alexandria 49, St. Cloud Tech 34
Andover 61, Spring Lake Park 40
Annandale 60, Howard Lake-Waverly-Winsted 27
Ashby 39, Parkers Prairie 17
Ashland, Wis. 53, Hermantown 47
Austin 51, Owatonna 48
Becker 74, Mora 47
Benilde-St. Margaret's 58, St. Louis Park 36
Blooming Prairie 42, New Richland-H-E-G 21
Brainerd 68, Sartell/Sauk Rapids-Rice 56
Brandon-Evansville 61, Rothsay 30
Caledonia 78, Plainview-Elgin-Millville 53
Canby 50, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 36
Cedar Mountain/Comfrey 56, G-F-W 44
Centennial 53, Totino-Grace 46
Central Minnesota Christian 53, Tracy-Milroy-Balaton 36
Champlin Park 60, Robbinsdale Armstrong 50
Chanhassen 55, Bloomington Jefferson 45
Chaska 83, Richfield 64
Chatfield 62, Fillmore Central 35
Cherry 66, Cook County 38
Christ's Household of Faith 55, Minneapolis Roosevelt 54
Climax/Fisher 62, Mahnomen 47
Cloquet 65, Superior, Wis. 48
Crookston 52, Bemidji 49
Dawson-Boyd 82, Lakeview 47
Delano 52, Wayzata 46
DeLaSalle 69, Brooklyn Center 8
Detroit Lakes 78, Park Rapids 50
Dover-Eyota 83, Winona Cotter 48
Duluth East 59, Hibbing 37
Eagan 56, Prior Lake 48
East Central 38, Ogilvie 31
East Grand Forks 54, Kittson County Central 45
East Ridge 51, Cretin-Derham Hall 42
Eastview 67, Lakeville South 27
Eden Prairie 71, Holy Family Catholic 42
Edina 62, Waconia 39
Elk River 60, Maple Grove 55
Floodwood 68, Hill City 64
Foley 64, Maple Lake 53
Fosston 70, Bagley 33
Fulda 60, Murray County Central 54
Glencoe-Silver Lake 57, Minnehaha Academy 55
Goodhue 60, Byron 52
Hancock 53, Hillcrest Lutheran 25
Hawley 57, Pelican Rapids 47
Henning 64, Menahga 48
Heron Lake-Okabena 57, Ellsworth 23
Hill-Murray 75, North St. Paul 56
Hills-Beaver Creek 53, Adrian 36
Holy Angels 62, Columbia Heights 48
Irondale 60, Blaine 56
Janesville-Waldorf-Pemberton 79, Madelia 24
Jordan 62, Belle Plaine 23
Kasson-Mantorville 66, Hayfield 41
Kelliher/Northome 61, Lake of the Woods 25
Kenyon-Wanamingo 83, Stewartville 64
Kimball 46, Atwater-Cosmos-Grove City 41
La Crescent 42, Kingsland 32
Lakeville North 75, Apple Valley 63
Lanesboro 45, Hope Lutheran 31
LeRoy-Ostrander 51, Schaeffer Academy 31
Lyle/Austin Pacelli 56, Grand Meadow 41
Mahtomedi 64, Hastings 53
Mankato West 63, Mankato East 46
Maranatha Christian 80, New Life Academy 29
Marshall 67, Fairmont 43
Martin County West 63, Mankato Loyola 53
Martin Luther 61, Lake Crystal-Wellcome Memorial 37
Medford 43, Bethlehem Academy 40
Melrose 63, BOLD 48
Minneapolis South 71, Minneapolis Henry 49
Minneapolis Washburn 62, Minneapolis Southwest 60
Minneota 77, MACCRAY 28
Minnetonka 61, Orono 55
Montevideo 65, Benson 33
Moose Lake/Willow River 70, Eveleth-Gilbert 31
Mound Westonka 53, Blake 46
Mounds View 69, Forest Lake 60
New Prague 73, Waseca 59
Nicollet 60, Granada-Huntley-East Chain 53
Nicollet 60, Truman 53
Norman County East/Ulen-Hitterdal 63, Waubun 49
North Branch 57, Monticello 34
Northern Freeze 59, Goodridge/Grygla-Gatzke 55
Northfield 43, Faribault 26
Northland 89, Chisholm 47
Norwood-Young America 60, Tri-City United 45
Onamia 56, Wrenshall 37
Osakis 74, Browerville 72
Osseo 71, Coon Rapids 31
PACT/Spectrum 58, Minnesota Transitions 32
Park (Cottage Grove) 60, Stillwater 56
Park Center 74, Anoka 65
Pequot Lakes 86, Wadena-Deer Creek 43
Pillager 57, Bertha-Hewitt 48
Pine Island 60, Cannon Falls 31
Princeton 74, Chisago Lakes 40
Red Lake Falls 78, Red Lake County 26
Redwood Valley 64, Jackson County Central 39
Robbinsdale Cooper 46, Bloomington Kennedy 45
Rochester John Marshall 69, Red Wing 52
Rochester Mayo 71, Rochester Century 52
Rocori 52, Fergus Falls 46
Rogers 61, Buffalo 60
Rosemount 67, Burnsville 47
Roseville 49, Woodbury 36
Rosholt, S.D. 61, Hendricks 31
Royalton 42, Long Prairie-Grey Eagle 35
Rush City 49, Braham 46
Russell-Tyler-Ruthton 50, Renville County West 36
Sacred Heart 65, Warren-Alvarado-Oslo 59
Sartell-St. Stephen 65, Willmar 56
Sauk Centre 86, Yellow Medicine East 67
Sebeka 68, New York Mills 64
Shakopee 72, Farmington 53
Sibley East 49, LeSueur-Henderson 37
Simley 61, South St. Paul 36
Sleepy Eye 68, Wabasso 57
Southland 68, Rushford-Peterson 45
Southwest Christian (Chaska) 40, Mounds Park Academy 39
Southwest Minnesota Christian 81, Edgerton 65
Spring Grove 50, Mabel-Canton 35
Springfield 68, Buffalo Lake-Hector-Stewart 38
St. Anthony 66, Fridley 50
St. Charles 68, Lewiston-Altura 31
St. Clair 63, Cleveland 24
St. Croix Lutheran 65, Concordia Academy 54
St. Francis 61, Cambridge-Isanti 57
St. James Area 60, Windom 51
St. Michael-Albertville 79, Big Lake 37
Staples-Motley 56, Verndale 46
Stephen-Argyle 52, Fertile-Beltrami 41
Swanville 48, St. John's Prep 35
Tartan 58, Henry Sibley 38
Underwood 54, Battle Lake 51
United South Central 64, Maple River 26
Upsala 45, West Central 36
Walker-Hackensack-Akeley 42, Nevis 27
Watertown-Mayer 58, Mayer Lutheran 54
Waterville-Elysian-Morristown 62, Blue Earth Area 41
West Lutheran 40, Trinity 31
Westbrook-Walnut Grove 51, Mountain Lake Area 40
Wilmot, S.D. 72, Clinton-Graceville-Beardsley 33
Winona 65, Albert Lea 52
Worthington 57, Luverne 31
Zimmerman 52, Little Falls 40