H.S. Basketball Scoreboard
Thursday's Scores
The Associated Press
BOYS BASKETBALL |
---|
Alexandria 62, St. Cloud Tech 57
Bagley 56, Climax/Fisher 54
Barnesville 54, Norman County East/Ulen-Hitterdal 28
Battle Lake 54, Hillcrest Lutheran 34
Bertha-Hewitt 57, Menahga 52, OT
Braham 92, Aitkin 52
Brandon-Evansville 72, Ashby 37
Breck 73, Annandale 55
Breckenridge 78, Pelican Rapids 38
Cambridge-Isanti 77, North Branch 30
Canby 45, Lac qui Parle Valley 29
Cannon Falls 66, Zumbrota-Mazeppa 50
Central Minnesota Christian 62, Wabasso 28
Dassel-Cokato 46, Litchfield 38
Deer River 56, Eveleth-Gilbert 44
Duluth East 55, Grand Rapids 54
East Grand Forks 48, Roseau 45
Edgerton 60, Westbrook-Walnut Grove 56
Edina 85, Robbinsdale Cooper 65
Ellsworth 80, Heron Lake-Okabena 44
Farmington 79, Eastview 77
Floodwood 84, Silver Bay 58
G-F-W 55, Norwood-Young America 50
Hastings 74, South St. Paul 48
Henning 67, Pillager 63
Heritage Christian Academy 53, Trinity 48
Hermantown 71, Cloquet 53
Hills-Beaver Creek 54, Fulda 34
Hinckley-Finlayson 80, East Central 58
Houston 67, Grand Meadow 36
Jackson County Central 88, Luverne 68
Janesville-Waldorf-Pemberton 59, Madelia 47
Kelliher/Northome 63, Hill City 58
Kingsland 75, LeRoy-Ostrander 40
Lakeview 74, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 37
Lanesboro 70, Schaeffer Academy 64
Laporte 84, Clearbrook-Gonvick 62
Legacy Christian 60, Southwest Christian (Chaska) 58
Long Prairie-Grey Eagle 55, West Central 33
Mankato Loyola 60, Martin County West 53
Maple Lake 72, Pierz 69
Maranatha Christian 72, Lester Prairie/Holy Trinity 62
Marshall 57, Hutchinson 39
Melrose 49, Holdingford 24
Minneapolis Henry 64, Minneapolis South 61
Minneapolis North 100, Minneapolis Edison 32
Minneapolis Roosevelt 87, Minneapolis Southwest 59
Minneapolis Washburn 90, Waconia 63
Minneota 81, Renville County West 44
Minnesota Transitions 89, Spectrum 45
Montevideo 72, Paynesville 63
Morris Area/Chokio-Alberta 68, Yellow Medicine East 58
Murray County Central 70, Mountain Lake Area 53
New Life Academy 60, West Lutheran 38
Northern Freeze 57, Kittson County Central 47
PACT Charter 62, Bethany Academy 49
Parkers Prairie 70, Rothsay 33
Perham 53, Dilworth-Glyndon-Felton 43
Pine City 81, Onamia 27
Randolph 73, Mabel-Canton 56
Rocori 71, Fergus Falls 60
Sartell-St. Stephen 61, Willmar 48
Sauk Centre 76, BOLD 67
Sauk Rapids-Rice 75, Brainerd 66
Sebeka 56, Verndale 48
Southwest Minnesota Christian 72, Adrian 46
Spring Grove 64, Lyle/Austin Pacelli 46
St. Clair 63, Cleveland 51
St. Croix Prep 83, Blake 76
St. John's Prep 57, Royalton 37
Staples-Motley 78, Park Rapids 74
Stewartville 59, Plainview-Elgin-Millville 49
Swanville 52, Browerville 38
Truman/Martin Luther/GHEC 60, Alden-Conger 53
Upsala 62, Osakis 41
Virginia 67, Duluth Denfeld 53
Walker-Hackensack-Akeley 59, Pine River-Backus 53
Waterville-Elysian-Morristown 56, Triton 43
Waubun 63, Park Christian (Moorhead) 51
Zimmerman 62, Foley 49
Clerc Classic |
---|
First Round |
Maryland School for the Deaf, Md. 67, Minnesota Academy for the Deaf 47
GIRLS BASKETBALL |
---|
Northeast Range 41, Ely 28
Ada-Borup 72, Barnesville 41
Albany 49, Rocori 26
Alden-Conger 47, Glenville-Emmons 31
Barnum 88, Wrenshall 25
Bigfork 69, Blackduck 48
Brainerd 70, Bemidji 40
Carlton 56, Moose Lake/Willow River 19
Cherry 78, Littlefork-Big Falls 47
Clearbrook-Gonvick 70, Laporte 45
Climax/Fisher 51, Bagley 46
Cloquet 51, Hermantown 42
Crosby-Ironton 42, Wadena-Deer Creek 28
Dassel-Cokato 46, Litchfield 44
Dawson-Boyd 69, Hancock 52
Detroit Lakes 61, Staples-Motley 52
Eastview 81, Farmington 28
Eden Valley-Watkins 51, Belgrade-Brooten-Elrosa 38
Esko 60, Cromwell 54
Floodwood 69, Silver Bay 15
Foley 51, St. Cloud Cathedral 47
Goodhue 61, Stewartville 37
Grand Meadow 49, Kingsland 44
Hastings 54, South St. Paul 32
Holy Family Catholic 51, Providence Academy 39
Howard Lake-Waverly-Winsted 62, Rockford 55
International Falls 61, Eveleth-Gilbert 49
Jackson County Central 50, Luverne 41
Kenyon-Wanamingo 64, New Richland-H-E-G 49
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 79, Ortonville 41
La Crescent 53, Wabasha-Kellogg 37
Lewiston-Altura 63, Medford 57
Maple Grove 67, Mounds View 57
Maple Lake 49, Kimball 45
Maple River 50, Madelia 26
Martin County West 86, Janesville-Waldorf-Pemberton 63
Mora 59, Little Falls 53
Mountain Iron-Buhl 83, North Woods 24
New Prague 79, Tartan 25
Nicollet 54, United South Central 46
Norwood-Young America 62, Jordan 36
Parkers Prairie 51, New York Mills 49
Pequot Lakes 69, Pillager 32
Pierz 52, Holdingford 44
Pipestone 55, Murray County Central 48
Red Lake Falls 61, Northern Freeze 52
Roseau 55, Warroad 33
Simley 37, Blake 25
Sleepy Eye 63, Sleepy Eye St. Mary's 47
South Ridge 53, McGregor 42
St. Paul Johnson 63, St. Paul Harding 52
Tri-City United 68, LeSueur-Henderson 56
Trinity 45, Breck 37
Virginia 60, Chisholm 24
Watertown-Mayer 69, Sibley East 50
West Lutheran 40, Mounds Park Academy 35
Win-E-Mac 59, East Grand Forks 37
Zimmerman 59, Becker 57
Clerc Classic |
---|
First Round |
Minnesota Academy for the Deaf 38, California School for the Deaf-Fremont, Calif. 37