H.S. Basketball Scoreboard
Thursday's Scores
The Associated Press
BOYS BASKETBALL |
---|
4A Section 3 |
Championship |
Apple Valley 74, Cretin-Derham Hall 50
4A Section 4 |
---|
Championship |
Roseville 63, Mahtomedi 52
4A Section 8 |
---|
Championship |
St. Michael-Albertville 66, Rogers 49
3A Section 2 |
---|
Championship |
Mankato East 69, Marshall 65
3A Section 4 |
---|
Championship |
St. Paul Johnson 85, Hill-Murray 78
3A Section 5 |
---|
Championship |
Orono 82, Rocori 59
3A Section 6 |
---|
Championship |
Waconia 60, Minneapolis Washburn 56
3A Section 8 |
---|
Championship |
Albany 62, Detroit Lakes 49
2A Section 1 |
---|
Championship |
Caledonia 58, Rochester Lourdes 52
2A Section 3 |
---|
Championship |
Redwood Valley 53, Fairmont 43
2A Section 7 |
---|
Championship |
Esko 42, Barnum 28
1A Section 1 |
---|
Championship |
Rushford-Peterson 57, Goodhue 46
1A Section 3 |
---|
Championship |
Central Minnesota Christian 48, Southwest Minnesota Christian 44
GIRLS BASKETBALL |
---|
3A Section 7 |
Semifinal |
Grand Rapids 70, North Branch 56
Princeton 74, Hermantown 43
2A Section 2 |
---|
Quarterfinal |
Glencoe-Silver Lake 50, Jordan 40
Norwood-Young America 54, Mayer Lutheran 43
St. Peter 67, Tri-City United 33
Waterville-Elysian-Morristown 60, New Richland-H-E-G 48
2A Section 4 |
---|
First Round |
Columbia Heights 69, Community of Peace 18
Concordia Academy 69, FAIR School 18
Minneapolis Roosevelt 46, St. Croix Prep 32
New Life Academy 50, Mounds Park Academy 37
St. Agnes 54, St. Paul Washington 29
St. Paul Humboldt 58, St. Paul Academy 49
2A Section 5 |
---|
First Round |
Annandale 51, Spectrum 17
Braham 66, St. Cloud Cathedral 57
Foley 63, Maple Lake 49
Milaca 65, Mora 51
Minneapolis Henry 63, Breck 59
Providence Academy 55, Brooklyn Center 8
Rockford 46, Howard Lake-Waverly-Winsted 40
2A Section 6 |
---|
First Round |
Eden Valley-Watkins 61, St. John's Prep 25
Litchfield 61, Paynesville 45
Melrose 55, Pierz 46
Morris Area/Chokia-Alberta 67, Minnewaska 49
New London-Spicer 54, Benson 30
Osakis 47, Long Prairie-Grey Eagle 31
Sauk Centre 77, Holdingford 26
Staples-Motley 75, Pillager 44
2A Section 8 |
---|
First Round |
Barnesville 55, Breckenridge 34
Crookston 49, Warroad 44
Dilworth-Glyndon-Felton 63, Perham 52
Hawley 47, Wadena-Deer Creek 29
Park Rapids 65, Crosby-Ironton 53
Pelican Rapids 53, Frazee 52
Pequot Lakes 71, East Grand Forks 47
Roseau 74, Badger-Greenbush-Middle River 45
1A Section 2 |
---|
Quarterfinal |
Heron Lake-Okabena 61, GHEC/Truman 52
Lester Prairie/Holy Trinity 77, Cedar Mountain/Comfrey 60
Mankato Loyola 51, United South Central 36
Springfield 72, Sleepy Eye 66
1A Section 4 |
---|
First Round |
Christ's Household of Faith 65, Minneapolis Edison 38
Christian Life 54, Minnesota Transitions 27
Heritage Christian Academy 80, North Lakes Academy 19
Legacy Christian 91, Nova Classical Academy 9
Maranatha Christian 98, Learning for Leadership Charter 5
Minneapolis North 89, Calvin Christian 9
Southwest Christian (Chaska) 75, Cristo Rey Jesuit 10
West Lutheran 82, Hope Academy 24
1A Section 5 |
---|
First Round |
Belgrade-Brooten-Elrosa 57, Swanville 43
Browerville 84, Nevis 59
East Central 60, Isle 54
Kimball 75, Ogilvie 60
Pine River-Backus 58, Parkers Prairie 39
Royalton 55, Upsala 54
Sebeka 52, Menahga 38
Verndale 72, Hill City 51
1A Section 6 |
---|
First Round |
Ada-Borup 76, Rothsay 19
Brandon-Evansville 57, Battle Lake 47
Henning 62, Ashby 39
New York Mills 80, Hillcrest Lutheran 54
Norman County East/Ulen-Hitterdal 50, Lake Park-Audubon 32
Waubun 49, Park Christian (Moorhead) 42
West Central 57, Underwood 43
Wheaton/Herman-Norcross 59, Hancock 34
1A Section 7 |
---|
First Round |
Bigfork 60, Littlefork-Big Falls 41
Cherry 64, Northeast Range 21
Cook County 49, Lakeview Christian Academy 41
Cromwell 88, Carlton 26
Floodwood 60, McGregor 56
Mountain Iron-Buhl 84, Nashwauk-Keewatin 21
North Woods 60, Ely 48
South Ridge 71, Silver Bay 29
1A Section 8 |
---|
First Round |
Clearbrook-Gonvick 63, Kelliher/Northome 44
Fosston 75, Cass Lake-Bena 51
Northern Freeze 75, Sacred Heart 59
Red Lake 65, Laporte 27
Red Lake Falls 42, Fertile-Beltrami 41
Stephen-Argyle 59, Kittson County Central 42
Walker-Hackensack-Akeley 56, Blackduck 36
Win-E-Mac 64, Warren-Alvarado-Oslo 39