High School Basketball Scoreboard
Friday's Scores
The Associated Press
BOYS BASKETBALL |
---|
Adrian 51, Fulda 48
Albany 74, Sartell-St. Stephen 66
Austin 79, Rochester Mayo 50
Barnesville 55, Breckenridge 52
Battle Lake 62, Frazee 27
Becker 76, Milaca 52
Belgrade-Brooten-Elrosa 45, Paynesville 39
Bigfork 65, Cherry 52
Braham 113, Onamia 30
Brandon-Evansville 72, Ashby 33
Champlin Park 28, Robbinsdale Armstrong 23
Clearbrook-Gonvick 64, Badger-Greenbush-Middle River 49
Cleveland 76, Janesville-Waldorf-Pemberton 43
Coulee Region Christian, Wis. 71, Cambridge Christian 38
Cromwell 72, Carlton 52
Delano 95, Zimmerman 66
Detroit Lakes 69, Crosby-Ironton 56
Dilworth-Glyndon-Felton 74, Hawley 57
Duluth Denfeld 74, North Branch 47
Duluth East 60, Bemidji 49
Duluth Marshall 71, Two Harbors 64
Eagan 51, Bloomington Jefferson 44
East Central 87, Ogilvie 32
East Grand Forks 61, Stephen-Argyle 60
Eden Valley-Watkins 75, Howard Lake-Waverly-Winsted 46
Elk River 90, Irondale 74
Ellsworth 67, Hills-Beaver Creek 36
Eveleth-Gilbert 77, Northeast Range 33
Faribault 67, Rochester Century 59
Farmington 62, Owatonna 46
Fergus Falls 68, Sauk Rapids-Rice 54
Fillmore Central 69, Mabel-Canton 36
Fosston 60, Mahnomen 40
G-F-W 69, Sleepy Eye St. Mary's 37
Goodhue 48, Byron 37
Grand Forks Red River, N.D. 73, Thief River Falls 51
Henning 48, Verndale 44
Heritage Christian Academy 70, Maranatha Christian 54
Hinckley-Finlayson 80, Isle 64
Hopkins 82, St. Francis 43
Jordan 76, Watertown-Mayer 73, 2OT
Kasson-Mantorville 49, Kenyon-Wanamingo 40
Kimball 60, Holdingford 58, OT
Kingsland 58, Schaeffer Academy 25
Lake City 57, Hayfield 54
Legacy Christian 56, PACT Charter 55
Mahtomedi 69, Monticello 64
Maple Grove 89, Andover 69
Maple Lake 50, Pierz 42
Martin County West 49, Alden-Conger 43
Melrose 64, Sauk Centre 42
Menomonie, Wis. 70, Hill-Murray 42
Milw. Washington, Wis. 74, St. Paul Johnson 65
Minneapolis Henry 64, Minneapolis Roosevelt 51
Minneapolis North 78, Brooklyn Center 60
Minneapolis Southwest 70, Minneapolis Edison 50
Minneapolis Washburn 56, Minneapolis South 52
Minnesota Valley Lutheran 82, Springfield 70
Minnewaska 65, BOLD 48
Moorhead 58, Buffalo 57
Mora 75, Moose Lake/Willow River 66
Morris Area/Chokio-Alberta 80, Atwater-Cosmos-Grove City 63
Mounds View 81, White Bear Lake 52
Mountain Lake Area 78, Westbrook-Walnut Grove 56
Murray County Central 69, Red Rock Central 60
New Life Academy 81, Bethany Academy 34
New Richland-H-E-G 66, Bethlehem Academy 41
New Ulm Cathedral 61, Cedar Mountain/Comfrey 50
New York Mills 67, Menahga 65
North Woods 79, Ely 65
Northern Freeze 51, Roseau 38
Ortonville 53, Clinton-Graceville-Beardsley 40
Osseo 82, Centennial 58
Park Center 85, Coon Rapids 60
Pequot Lakes 66, Proctor 47
Perham 66, Pelican Rapids 30
Pillager 45, Park Rapids 44
Pine City 83, Aitkin 68
Pine River-Backus 75, Parkers Prairie 63
Pipestone 91, Redwood Valley 87
Red Lake 93, Cass Lake-Bena 79
Red Wing 64, Northfield 53
Richfield 70, Tartan 68
Robbinsdale Cooper 110, FAIR School 42
Rochester John Marshall 82, Albert Lea 48
Rochester Lourdes 61, Pine Island 56
Rocori 74, Brainerd 71, OT
Rosemount 65, Bloomington Kennedy 40
Roseville 53, Park (Cottage Grove) 39
Sacred Heart 65, Norman County West 45
Shakopee 86, Edina 68
Silver Bay 53, McGregor 50
Sleepy Eye 71, Buffalo Lake-Hector-Stewart 25
South Ridge 73, Nashwauk-Keewatin 64
Southland 50, Dover-Eyota 42
Southwest Christian (Chaska) 61, West Lutheran 38
Southwest Minnesota Christian 70, Edgerton 63
Spring Grove 91, LeRoy-Ostrander 26
Spring Lake Park 71, Blaine 55
St. Agnes 78, Charter Stars 46
St. Anthony 76, St. Paul Harding 53
St. Charles 77, Plainview-Elgin-Millville 56
St. Cloud Apollo 49, Alexandria 47
St. Cloud Tech 52, Willmar 38
St. Croix Lutheran 71, St. Thomas Academy 34
St. Louis Park 80, Hastings 58
St. Paul Como Park 83, St. Croix Prep 76
St. Paul Humboldt 56, Spectrum 42
St. Paul Washington 76, Concordia Academy 50
Stewartville 48, La Crescent 41
Stillwater 73, Forest Lake 60
Totino-Grace 89, Anoka 68
Underwood 53, Norman County East/Ulen-Hitterdal 52
Wabasha-Kellogg 44, Chatfield 37
Wadena-Deer Creek 59, Bertha-Hewitt 53
Walker-Hackensack-Akeley 80, Laporte 26
Waseca 76, Fairmont 55
Waterville-Elysian-Morristown 76, Blooming Prairie 51
Windom 71, Worthington 45
Winona 74, Mankato East 73
Winona Cotter 67, Glenville-Emmons 51
Maple River Tournament |
---|
First Round |
Maple River 75, LeSueur-Henderson 32
Montevideo 61, Cannon Falls 49
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS |
---|
Lakeville South vs. Wayzata, ppd.
Deer River vs. Virginia, ppd.
Northland vs. Littlefork-Big Falls, ppd.< to Jan 2.
GIRLS BASKETBALL |
---|
Ada-Borup 63, Hillsboro/Central Valley, N.D. 19
Albany 61, Melrose 22
Bemidji 68, Litchfield 39
Bigfork 65, Cherry 52
Blooming Prairie 56, Janesville-Waldorf-Pemberton 42
Blue Earth Area 49, New Ulm 44
Brandon-Evansville 47, Hancock 40
Browerville/Eagle Valley 83, Bertha-Hewitt 38
Caledonia 49, Waukon, Iowa 39
Cedar Mountain/Comfrey 75, New Ulm Cathedral 52
Chatfield 62, Wabasha-Kellogg 43
Cloquet 45, Ashland, Wis. 35
Dawson-Boyd 64, Renville County West 56
Delano 51, Sauk Rapids-Rice 34
Detroit Lakes 56, Alexandria 51
Dover-Eyota 75, Southland 34
Duluth Denfeld 50, North Branch 47
East Grand Forks 49, Badger-Greenbush-Middle River 38
Edina 50, Hill-Murray 36
Forest Lake 69, Cambridge-Isanti 47
G-F-W 61, Sleepy Eye St. Mary's 45
Glencoe-Silver Lake 52, Sibley East 47
Grand Meadow 43, Lanesboro 33
Greenway 62, Hibbing 18
Hastings 50, Visitation 34
Hayfield 48, Goodhue 47
Henning 58, Parkers Prairie 40
Hutchinson 59, Marshall 46
International Falls 59, Eveleth-Gilbert 43
Kasson-Mantorville 57, Cannon Falls 27
Kenyon-Wanamingo 52, Rushford-Peterson 42
Kimball 50, Upsala 39
Lac qui Parle Valley 72, Central Minnesota Christian 35
Lake City 90, Lewiston-Altura 32
Lake Crystal-Wellcome Memorial 56, LeSueur-Henderson 55
Lester Prairie/Holy Trinity 42, Norwood-Young America 39
Long Prairie-Grey Eagle 48, Pierz 37
Mabel-Canton 72, LeRoy-Ostrander 51
Maple Lake 55, St. John's Prep 40
Maranatha Christian 73, Heritage Christian Academy 37
McGregor 56, Silver Bay 21
Minneapolis Henry 70, St. Paul Central 38
Minneota 48, Canby 46
Minneota 48, Canby 46
Monticello 54, Rocori 32
Moorhead 62, Fargo South, N.D. 58
Mounds View 71, Irondale 69
Nevis 47, Kelliher/Northome 42
New Prague 68, Bloomington Kennedy 47
Northfield 61, Red Wing 56
Park Center 50, Rogers 45
Pequot Lakes 67, Proctor 27
Perham 55, Crookston 38
Pine City 52, Aitkin 51
Pine Island 70, Triton 43
Pipestone 53, Redwood Valley 34
Plainview-Elgin-Millville 65, St. Charles 30
Randolph 70, Houston 49
Red Lake 87, Cass Lake-Bena 38
Robbinsdale Armstrong 50, Bloomington Jefferson 49
Rochester Century 57, Faribault 54
Rochester Lourdes 59, Stewartville 56
Roseau 79, Thief River Falls 60
Rosemount 41, Cretin-Derham Hall 27
Sleepy Eye 71, Buffalo Lake-Hector-Stewart 25
Spirit Lake, Iowa 67, Jackson County Central 34
Spring Grove 62, Schaeffer Academy 47
Springfield 62, Minnesota Valley Lutheran 37
St. Agnes 54, Breck 36
St. Cloud Cathedral 64, Sartell-St. Stephen 61
St. Croix Lutheran 49, Providence Academy 33
St. Paul Johnson 37, Community of Peace 25
St. Peter 71, St. James Area 35
Tartan 64, St. Anthony 48
Tracy-Milroy-Balaton 47, Lakeview 44
Tri-City United 66, Medford 31
Trinity 45, Minneapolis Edison 33
Walker-Hackensack-Akeley 63, Laporte 31
Warroad 48, Lake of the Woods 45
Waseca 55, Fairmont 47
Wayzata 57, Buffalo 48
Winona 60, Mankato East 45
Woodbury 59, Holy Family Catholic 41
Worthington 64, Windom 48
Wyndmere-Lidgerwood, N.D. 69, Park Christian (Moorhead) 39
Yellow Medicine East 74, Russell-Tyler-Ruthton 53
Benson Tournament |
---|
First Round |
Belgrade-Brooten-Elrosa 69, Benson 34
Norman County East/Ulen-Hitterdal 53, MACCRAY 49
Henry Sibley Tournament |
---|
First Round |
Henry Sibley 53, St. Louis Park 47
South St. Paul 68, New Life Academy 38
Stillwater Tournament |
---|
First Round |
Hudson, Wis. 62, Mahtomedi 44
Stillwater 53, River Falls, Wis. 44
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS |
---|
Minneapolis Washburn vs. Lakeville South, ppd.<<<