High School Basketball Scoreboard
Tuesday's Scores
The Associated Press
BOYS BASKETBALL |
Ada-Borup 66, Park Christian (Moorhead) 49
Aitkin 59, Isle 57
Albany 60, St. Cloud Cathedral 57
Annandale 71, Holy Family Catholic 61
Anoka 70, Coon Rapids 53
Apple Valley 87, Eagan 43
Austin 81, Mankato East 67
Bagley 86, Mahnomen 84, 2OT
Barnesville 64, Frazee 43
Battle Lake 87, Rothsay 29
Becker 56, Foley 50
Belle Plaine 55, Glencoe-Silver Lake 52
Bemidji 69, Thief River Falls 68
Benilde-St. Margaret's 54, Chaska 51
Bethany Academy 52, Lester Prairie/Holy Trinity 32
Big Lake 52, St. Francis 46
Blooming Prairie 62, Bethlehem Academy 60, OT
Bloomington Jefferson 70, St. Louis Park 66
Braham 114, Hinckley-Finlayson 83
Brainerd 70, Alexandria 55
Brandon-Evansville 60, Parkers Prairie 54
Breck 67, Blake 39
Browerville/Eagle Valley 56, West Central 51
Buffalo 70, North Branch 38
Caledonia 99, Southland 73
Canby 62, MACCRAY 47
Cannon Falls 71, Triton 62
Cedar Mountain/Comfrey 70, Sleepy Eye 63
Central Minnesota Christian 70, Minneota 45
Champlin Park 83, Andover 54
Chisago Lakes 80, Cambridge-Isanti 65
Chisholm 75, Mesabi East 53
Cloquet 61, Ashland, Wis. 53
Columbia Heights 67, Brooklyn Center 57
Concordia Academy 67, Minneapolis Edison 38
Cretin-Derham Hall 66, Mounds View 60
Cromwell 58, Bigfork 42
Crosby-Ironton 64, Pequot Lakes 50
Dassel-Cokato 62, Kimball 58
Dawson-Boyd 79, Russell-Tyler-Ruthton 69
DeLaSalle 65, Eden Prairie 64
Dilworth-Glyndon-Felton 64, Breckenridge 61
Dover-Eyota 59, La Crescent 50
Duluth East 42, Grand Rapids 41
East Grand Forks 64, Red Lake County 48
Eastview 79, Rosemount 58
Edgerton 67, Hills-Beaver Creek 58
Elk River 66, Blaine 61
Ely 86, Northeast Range 30
Esko 53, Virginia 35
Eveleth-Gilbert 65, Duluth Marshall 52
Fairmont 48, St. James Area 41
Fargo North, N.D. 73, Moorhead 67
Faribault 62, Mankato West 48
Fergus Falls 69, Detroit Lakes 66
Forest Lake 76, East Ridge 71
Glenville-Emmons 53, LeRoy-Ostrander 49
Goodhue 52, Randolph 46
Grand Meadow 67, Schaeffer Academy 55
Hayfield 62, Plainview-Elgin-Millville 41
Heritage Christian Academy 65, PACT Charter 33
Hibbing 64, Duluth Denfeld 58
Hillcrest Lutheran 66, Ashby 44
Holy Angels 52, St. Agnes 35
Hopkins 111, Waconia 86
Houston 76, Hope Lutheran 37
International Falls 72, Greenway 62
Irondale 62, Spring Lake Park 46
Jackson County Central 84, Worthington 48
Kelliher/Northome 80, Lake of the Woods 29
Kittson County Central 81, Goodridge/Grygla-Gatzke 47
Lakeview 63, Lac qui Parle Valley 59
Lakeville North 71, Burnsville 56
Lakeville South 73, Shakopee 55
Learning for Leadership Charter 76, MetroTech Career Academy 18
Legacy Christian 47, Trinity 41
Lewiston-Altura 38, Chatfield 35
Litchfield 55, Maple Lake 43
Little Falls 71, Mora 55
Long Prairie-Grey Eagle 58, St. John's Prep 53
Mahtomedi 71, St. Thomas Academy 50
Maple Grove 86, Totino-Grace 56
Maple River 62, Waterville-Elysian-Morristown 49
Maranatha Christian 67, West Lutheran 56
Marshall 60, Luverne 57
McGregor 80, Ogilvie 29
Melrose 65, BOLD 53
Menahga 62, Henning 46
Minneapolis Henry 88, Jordan 61
Minneapolis South 69, Edina 62
Minnehaha Academy 67, Mounds Park Academy 30
Minnesota Valley Lutheran 69, Sleepy Eye St. Mary's 55
Minnewaska 68, Atwater-Cosmos-Grove City 65
Montevideo 68, Morris Area/Chokio-Alberta 60
Monticello 70, Princeton 61
Mountain Iron-Buhl 82, Cherry 70
Murray County Central 73, Westbrook-Walnut Grove 51
Nashwauk-Keewatin 77, Littlefork-Big Falls 29
Nevis 80, Hill City 48
New London-Spicer 63, Paynesville 45
New Prague 60, Mound Westonka 20
New Ulm Cathedral 66, Truman/Martin Luther/GHEC 45
North St. Paul 76, Hastings 53
Northern Freeze 74, Badger-Greenbush-Middle River 68
Orono 70, Rocori 55
Osakis 54, Royalton 43
Osseo 79, Robbinsdale Armstrong 76
Owatonna 83, Albert Lea 55
Park Center 67, Centennial 43
Park Rapids 60, Pelican Rapids 56
Perham 64, Hawley 29
Pillager 79, Verndale 72
Pine City 104, Onamia 39
Pine River-Backus 73, Laporte 31
Prior Lake 61, Farmington 55
Red Rock Central 62, Fulda 52
Red Wing 67, Rochester Mayo 45
Renville County West 68, Yellow Medicine East 49
Richfield 99, Bloomington Kennedy 71
Robbinsdale Cooper 67, Chanhassen 61
Rochester John Marshall 75, Northfield 64
Rochester Lourdes 51, Kenyon-Wanamingo 45
Rockford 79, Pierz 64
Rogers 73, St. Michael-Albertville 41
Rush City 55, East Central 49
Rushford-Peterson 66, Kingsland 35
Sauk Centre 68, Benson 45
Sauk Rapids-Rice 86, Willmar 71
Simley 81, Henry Sibley 73
South Ridge 86, North Woods 70
Southwest Christian (Chaska) 58, Norwood-Young America 55
Southwest Minnesota Christian 82, Ellsworth 58
Spring Grove 72, Lanesboro 27
St. Anthony 97, FAIR School 44
St. Charles 86, Winona Cotter 63
St. Cloud Tech 57, Sartell-St. Stephen 42
St. Croix Lutheran 77, Fridley 58
St. Croix Prep 68, New Life Academy 57
St. Paul Academy 66, Providence Academy 48
St. Paul Central 80, St. Paul Highland Park 76
St. Paul Johnson 67, St. Paul Como Park 57
St. Paul Washington 70, St. Paul Humboldt 65
St. Peter 62, Blue Earth Area 47
Stephen-Argyle 72, Warren-Alvarado-Oslo 63
Stillwater 68, Park (Cottage Grove) 44
Tartan 83, Hill-Murray 45
Tracy-Milroy-Balaton 73, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 34
United South Central 56, Medford 41
Wabasha-Kellogg 49, Fillmore Central 48
Wadena-Deer Creek 61, Sebeka 42
Walker-Hackensack-Akeley 72, Clearbrook-Gonvick 46
Waseca 87, New Ulm 47
Watertown-Mayer 81, Hutchinson 53
Wayzata 85, Minneapolis Southwest 47
Windom 73, Springfield 68
Winona 80, Rochester Century 55
Woodbury 85, Roseville 71
Zimmerman 74, Milaca 45
GIRLS BASKETBALL |
Ada-Borup 62, Park Christian (Moorhead) 30
Aitkin 53, Isle 48
Alexandria 54, Sartell-St. Stephen 32
Annandale 64, Eden Valley-Watkins 46
Anoka 70, Coon Rapids 39
Apple Valley 71, Eagan 61, OT
Austin 55, Mankato East 40
Bagley 56, Mahnomen 52
Barnesville 42, Frazee 41, OT
Big Lake 53, St. Francis 50
Blake 62, Breck 33
Blooming Prairie 42, Bethlehem Academy 40, OT
Caledonia 73, Southland 52
Cambridge-Isanti 42, Chisago Lakes 34
Canby 41, MACCRAY 26
Centennial 59, Park Center 55
Champlin Park 68, Andover 58
Chatfield 73, Lewiston-Altura 52
Clearbrook-Gonvick 64, Walker-Hackensack-Akeley 40
Concordia Academy 41, Visitation 30
Cretin-Derham Hall 63, Mounds View 56
Cromwell 93, East Central 36
Delano 60, Dassel-Cokato 54
Detroit Lakes 40, Fergus Falls 27
Dover-Eyota 59, La Crescent 50
East Ridge 59, Forest Lake 38
Eastview 57, Rosemount 48
Elk River 72, Blaine 56
Esko 83, Virginia 50
Fairmont 55, St. James Area 37
Faribault 63, Mankato West 51
Farmington 49, Prior Lake 38
Fertile-Beltrami 56, Fosston 51
Fillmore Central 54, Wabasha-Kellogg 52, OT
G-F-W 70, Buffalo Lake-Hector-Stewart 55
Glencoe-Silver Lake 71, Belle Plaine 25
Goodridge/Grygla-Gatzke 60, Red Lake County 39
Hastings 56, North St. Paul 45
Hayfield 69, Zumbrota-Mazeppa 41
Heritage Christian Academy 64, PACT Charter 14
Hermantown 65, Superior, Wis. 53
Hibbing 56, Duluth Denfeld 54
Hill-Murray 46, Tartan 44
Holy Angels 62, St. Agnes 27
Holy Family Catholic 52, Chaska 49
Houston 69, Hope Lutheran 31
Howard Lake-Waverly-Winsted 40, Holdingford 37
Hutchinson 62, Litchfield 24
International Falls 66, Warroad 39
Irondale 65, Spring Lake Park 48
Kasson-Mantorville 53, Byron 47
Kenyon-Wanamingo 63, New Richland-H-E-G 50
Kimball 61, Belgrade-Brooten-Elrosa 60
Lake of the Woods 47, Blackduck 43
Lakeville North 66, Burnsville 48
Legacy Christian 52, Trinity 28
Lester Prairie/Holy Trinity 77, Maple Lake 47
Mabel-Canton 67, Grand Meadow 58
Mahtomedi 66, South St. Paul 29
Mankato Loyola 77, Alden-Conger 27
Maple Grove 43, Totino-Grace 35
Maranatha Christian 79, West Lutheran 35
Menahga 64, Henning 62
Mesabi East 54, Two Harbors 43
Minneapolis South 64, Minneapolis Henry 45
Minneapolis Southwest 48, Minneapolis Washburn 44
Minnehaha Academy 66, Mounds Park Academy 17
Minneota 64, Central Minnesota Christian 29
Minnesota Valley Lutheran 50, Sleepy Eye St. Mary's 47
Minnetonka 93, Chanhassen 48
Minnewaska 68, St. John's Prep 24
Moorhead 75, Fargo North, N.D. 43
New London-Spicer 45, Rocori 23
New Prague 76, Mound Westonka 32
New Ulm 63, Waseca 41
Norman County East/Ulen-Hitterdal 52, Lake Park-Audubon 18
North Branch 58, Buffalo 43
North Lakes Academy 42, Hmong Academy 22
Northfield 62, Rochester John Marshall 60
Nova Classical Academy 60, Community of Peace 27
Orono 52, Edina 42
Ortonville 67, Clinton-Graceville-Beardsley 56
Osakis 49, Brandon-Evansville 30
Osseo 68, Robbinsdale Armstrong 65
Owatonna 64, Albert Lea 33
Park (Cottage Grove) 60, Stillwater 56
Pelican Rapids 58, Crookston 47
Pequot Lakes 62, Staples-Motley 49
Perham 59, Park Rapids 50
Pierz 58, Paynesville 54
Pine City 38, Onamia 33
Pine Island 72, LeRoy-Ostrander 39
Pipestone 64, Southwest Minnesota Christian 57
Plainview-Elgin-Millville 81, Lake City 30
Princeton 56, Monticello 39
Providence Academy 68, St. Paul Academy 17
Robbinsdale Cooper 41, Bloomington Jefferson 31
Rochester Century 66, Winona 49
Rochester Mayo 64, Red Wing 46
Roseau 66, East Grand Forks 59
Roseville 71, Woodbury 65
Rush City 74, Ogilvie 24
Rushford-Peterson 38, Kingsland 26
Russell-Tyler-Ruthton 64, Dawson-Boyd 39
Sacred Heart 60, Grafton/St. Thomas, N.D. 56
Sauk Centre 70, Benson 25
Sebeka 65, Wadena-Deer Creek 40
Shakopee 51, Lakeville South 26
Simley 61, Henry Sibley 40
Sioux Falls Roosevelt, S.D. 52, Marshall 50
Sleepy Eye 76, Cedar Mountain/Comfrey 60
St. Clair 44, Nicollet 33
St. Cloud Cathedral 62, Royalton 25
St. Croix Lutheran 76, Fridley 67
St. Croix Prep 50, New Life Academy 38
St. Louis Park 76, St. Paul Highland Park 24
St. Michael-Albertville 85, Rogers 56
St. Paul Harding 74, Minneapolis Roosevelt 50
St. Peter 57, Blue Earth Area 36
Thief River Falls 66, Bemidji 55
Tracy-Milroy-Balaton 51, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 50
Triton 41, Schaeffer Academy 30
United South Central 55, Medford 28
Verndale 64, Pillager 48
Wabasso 57, Springfield 56
Waconia 68, Jordan 36
Waterville-Elysian-Morristown 53, Maple River 32
West Central 49, Battle Lake 37
Wheaton/Herman-Norcross 74, Parkers Prairie 31
Willmar 58, St. Cloud Apollo 41
Win-E-Mac 84, Climax/Fisher 48
Winona Cotter 43, St. Charles 35
Yellow Medicine East 63, Renville County West 34