High School Hockey Scoreboard
Wednesday's Scores
The Associated Press
BOYS HOCKEY |
---|
Holy Angels 6, Cretin-Derham Hall 0
Grand Rapids 6, Brainerd/Pillager 5, OT
Verona Area, Wis. 4, Rochester Lourdes/Dover-Eyota 1
Duluth Tournament |
---|
Seventh Place |
Mankato West 4, Owatonna 4, OT (TIE)
Fifth Place |
---|
Apple Valley 1, Duluth Denfeld 0
Championship |
---|
St. Paul Academy 1, St. Louis Park 0
Eveleth-Gilbert Tournament |
---|
Third Round |
Eveleth-Gilbert Area 7, Coon Rapids 5
Mankato East/Loyola 6, Kittson County Central 3
Fergus Falls Tournament |
---|
Third Round |
Detroit Lakes/Perham 3, Fergus Falls 0
West Fargo, N.D. 8, New Ulm Eagles 1
Granite City Classic |
---|
Third Round |
Monticello/Annandale/Maple Lake 7, Providence/West Lutheran/Heritage Christian 1
St. Cloud Apollo 5, Sartell-St. Stephen 1
St. Cloud Cathedral 5, River Lakes 1
St. Cloud Tech 11, Sauk Rapids-Rice 0
Hilltopper Holiday Classic |
---|
Consolation Semifinal |
Bemidji 6, Duluth Marshall 0
Delano Tigers 6, Superior, Wis. 1
Semifinal |
---|
Cloquet/Esko/Carlton 3, Notre Dame, Wis. 2
Hermantown 6, Roseville 3
Little Falls Tournament |
---|
Third Round |
Little Falls 11, North Branch 0
Mandan, N.D. 4, Willmar 3
Morris/Benson Tournament |
---|
Third Place |
Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 6, Morris Benson Area Storm 3
Championship |
---|
Prairie Centre Area 5, Fairmont Area 1
North Shore Tournament |
---|
Seventh Place |
Red Lake County Central/Red Lake Falls 6, Ely/Northeast Range 2
Fifth Place |
---|
Mora/Hinckley-Finlayson 4, Moose Lake Area 3, OT
Third Place |
---|
Redwood Valley 7, Legacy Christian/PACT Charter 1
Championship |
---|
North Shore 4, Rice Lake, Wis. 0
Rochester Kiwanis Tournament |
---|
Gold Division |
Seventh Place |
Rochester Century 7, Dodge County 4
Fifth Place |
---|
Rochester Mayo 3, New Richmond, Wis. 2
Third Place |
---|
Park (Cottage Grove) 5, Northland Pines, Wis. 2
Championship |
---|
Chanhassen 1, Rochester John Marshall 0
Roseau Tournament |
---|
Seventh Place |
Faribault/Bethlehem Academy 2, Lake of the Woods 1
Fifth Place |
---|
Minot, N.D. 8, Park Rapids Area 0
Third Place |
---|
Devils Lake, N.D. 6, Henry Sibley 0
Championship |
---|
Roseau 6, Irondale/Saint Anthony 0
Schwan Cup (Bronze Division) |
---|
Seventh Place |
Hopkins 3, St. Francis 1
Fifth Place |
---|
East Ridge 2, Blake 1
Third Place |
---|
Orono 4, Rogers 3
Championship |
---|
Anoka 7, Bloomington Kennedy 2
Schwan Cup (Gold Division) |
---|
Seventh Place |
Burnsville 5, Centennial 1
Fifth Place |
---|
St. Thomas Academy 2, Wayzata 1, OT
Third Place |
---|
Edina 5, Hill-Murray 4
Championship |
---|
Eden Prairie 4, Minnetonka 3
Schwan Cup (Open) |
---|
Seventh Place |
Chisago Lakes 4, Minnehaha United 3
Fifth Place |
---|
Spring Lake Park 8, Marshall/Minneota/T-M-B 2
Third Place |
---|
Princeton 7, Simley 3
Championship |
---|
Greenway 6, Minneapolis 3
Schwan Cup (Silver Division) |
---|
Seventh Place |
Buffalo 1, Mounds View 0, OT
Fifth Place |
---|
Lakeville South 4, Eastview 1
Third Place |
---|
St. Michael-Albertville 6, Breck 1
Championship |
---|
Rosemount 3, Mahtomedi 2, OT
St. Louis Park Tournament |
---|
Third Round |
Benilde-St. Margaret's 4, Maple Grove 3, OT
Elk River/Zimmerman 4, Lakeville North 2
Holy Family Catholic 5, Prior Lake 2
Stillwater 6, Moorhead 2
Thief River Falls Tournament |
---|
Third Round |
Crookston Pirates 6, Alexandria 1
Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 5, Chippewa Falls, Wis. 2
Wadena-Deer Creek Tournament |
---|
Championship |
Wadena-Deer Creek Wolverines 7, St. Paul Como Park 4
Warroad Tournament |
---|
Second Round |
International Falls 5, Grafton-Park River, N.D. 3
Warroad 6, Osseo 2
Waseca Tournament |
---|
Pine City/Rush City 8, St. Paul Highland Park 2
Waconia 8, Waseca Blue Jays 1
GIRLS HOCKEY |
---|
Central Wisconsin, Wis. 4, Orono 3
Totino-Grace 1, Princeton/Big Lake/Becker 0
Austin Tournament |
---|
Anoka 3, Mankato West 0
Austin/Austin Pacelli 5, St. Paul Blades 2
Mahtomedi 3, Henry Sibley 0
Burnsville Tournament |
---|
Third Place |
Faribault/Bethlehem Academy 6, Minneapolis 2
Championship |
---|
Burnsville 3, Proctor/Hermantown 1
Coon Rapids Tournament |
---|
Cloquet/Esko/Carlton 5, North Metro 4, OT
Duluth Northern Stars 3, International Falls 0
Spring Lake Park/Coon Rapids 5, North/Tartan 1
Crookston Tournament |
---|
Crookston Pirates 6, Minot, N.D. 4
Eden Prairie Tournament |
---|
Seventh Place |
Wayzata 4, Benilde-St. Margaret's 3, OT
Fifth Place |
---|
Cretin-Derham Hall 4, Roseau 2
Third Place |
---|
Eden Prairie 3, Eagan 0
Championship |
---|
Chaska/Chanhassen Storm Hawks 3, Minnetonka 2
Edina Tournament |
---|
Seventh Place |
Grand Rapids/Greenway 6, Irondale 0
Fifth Place |
---|
Edina 8, Hopkins 1
Third Place |
---|
Lakeville South 6, Stillwater 2
Championship |
---|
Breck 3, Maple Grove 0
Farmington Tournament |
---|
Seventh Place |
Northfield 4, Hutchinson 1
Fifth Place |
---|
Hudson, Wis. 5, Rochester Century 2
Third Place |
---|
New Prague 5, Holy Angels 1
Championship |
---|
Red Wing 5, Farmington 2
Hastings Tournament |
---|
Seventh Place |
River Lakes 3, Chisago Lakes 1
Championship |
---|
St. Paul United 3, Park (Cottage Grove) 0
Schwan Cup (Blue Division) |
---|
Second Round |
Centennial 5, Lakeville North 5, OT (tie)
East Ridge 3, Eastview 0
Holy Family Catholic/Waconia 3, Buffalo 2
Schwan Cup (Red Division) |
---|
Consolation Semifinal |
Luverne Cardinals 6, Sun Prairie, Wis. 2
Owatonna 5, Marshall Tigers 1
Semifinal |
---|
Ft. Frances, Ontario 5, Duluth Marshall 2
St. Francis 4, Moose Lake Area 3
Schwan Cup (White Division) |
---|
Second Round |
Eveleth-Gilbert Area 6, Prairie Centre Blue Devils 3
Fairmont Area 4, Arrowhead, Wis. 3
Rochester Mayo 4, Northern Lakes 0
Waseca High School Holiday Tournament |
---|
Minnehaha United 2, Windom Area 0
Waseca Blue Jays 5, North Shore Storm 2