High School Scoreboard
Here's your scoreboard from Tuesday that includes all the high school basketball, hockey and wrestling results that were reported to the Associated Press
BOYS BASKETBALL
Ada-Borup 76, Hawley 71, OT
Alden-Conger 70, Truman/Martin Luther/GHEC 57
Apple Valley 79, Cretin-Derham Hall 51
Austin 81, Mankato West 66
Belle Plaine 82, Sibley East 69
Bemidji 72, Moorhead 64
Benilde-St. Margaret's 63, Waconia 61
Bertha-Hewitt 77, Wadena-Deer Creek 60
Big Lake 80, Dassel-Cokato 56
Blaine 75, Anoka 40
Braham 77, Aitkin 63
Brandon-Evansville 45, Battle Lake 33
Breckenridge 76, Staples-Motley 53
Cannon Falls 59, Kenyon-Wanamingo 50
Cass Lake-Bena 60, Win-E-Mac 56
Champlin Park 82, Centennial 39
Christ's Household of Faith 78, West Lutheran 54
Columbia Heights 71, Burnsville 66
Cromwell 65, Hill City 31
Crosby-Ironton 65, Proctor 39
Delano 86, St. Paul Central 69
DeLaSalle 73, St. Agnes 30
Detroit Lakes 60, Thief River Falls 55
East Ridge 69, St. Louis Park 65
Eden Prairie 74, Prior Lake 73
Edina 95, Shakopee 66
Faribault 64, Winona 49
Fillmore Central 74, LeRoy-Ostrander 61
Foley 64, Albany 56
Fosston 73, Mahnomen 46
Fridley 72, Mounds View 63
Goodhue 56, Rushford-Peterson 33
Grand Rapids 60, Duluth East 43
Hayfield 70, Winona Cotter 50
Hermantown 70, Cloquet 66
Hills-Beaver Creek 87, Heron Lake-Okabena 39
Hinckley-Finlayson 76, Pine City 65
Hopkins 86, Lakeville South 42
Hudson, Wis. 78, St. Thomas Academy 71
Jordan 72, Tri-City United 58
Lake Park-Audubon 82, Waubun 53
Lakeville North 48, Chaska 46
Lester Prairie/Holy Trinity 80, Atwater-Cosmos-Grove City 74, OT
Litchfield 69, Providence Academy 38
Long Prairie-Grey Eagle 57, Pierz 49
Mabel-Canton 63, Hope Lutheran 46
Maple Grove 81, Irondale 48
Maple River 62, St. Clair 36
Marshall 84, Jackson County Central 62
McGregor 68, Barnum 57
Melrose 69, Minnewaska 52
Minneapolis Henry 88, Minneapolis Southwest 44
Minneapolis Washburn 90, FAIR School 40
Montevideo 63, New London-Spicer 61
Mountain Iron-Buhl 76, Littlefork-Big Falls 38
Murray County Central 68, Ellsworth 27
New Prague 69, Chanhassen 61
New Richland-H-E-G 69, Medford 23
North St. Paul 93, White Bear Lake 63
Northern Freeze 58, Warren-Alvarado-Oslo 44
Norwood-Young America 69, Hutchinson 57
Orono 76, Minnetonka 55
Pequot Lakes 81, Park Rapids 33
Prairie Seeds Academy 81, St. Paul Como Park 80
Randolph 70, Lyle/Austin Pacelli 67
Redwood Valley 77, Windom 68
Robbinsdale Armstrong 76, Andover 65
Rochester John Marshall 96, Red Wing 49
Rocori 61, Monticello 47
Rogers 86, Stillwater 63
Russell-Tyler-Ruthton 81, Tracy-Milroy-Balaton 49
Sauk Rapids-Rice 71, Little Falls 63
Sebeka 66, Henning 57
St. Cloud Cathedral 78, Sauk Centre 65
St. Cloud Tech 68, Buffalo 33
St. Francis 73, Tartan 49
St. Michael-Albertville 61, Brainerd 55
St. Paul Harding 80, South St. Paul 69
St. Paul Highland Park 53, River Falls, Wis. 44
Stephen-Argyle 70, Sacred Heart 53
Totino-Grace 98, Spring Lake Park 64
Two Harbors 48, Duluth Marshall 46
Wabasha-Kellogg 77, Schaeffer Academy 50
Waterville-Elysian-Morristown 49, Bethlehem Academy 44
Worthington 58, Fairmont 39
Zimmerman 63, Cambridge-Isanti 59
Zumbrota-Mazeppa 56, Triton 37
GIRLS BASKETBALL
Ada-Borup 61, Park Christian (Moorhead) 39
Alexandria 51, Fergus Falls 31
Annandale 72, Howard Lake-Waverly-Winsted 39
Anoka 58, Blaine 41
Apple Valley 60, Eagan 36
Barnesville 61, Dilworth-Glyndon-Felton 59
Belgrade-Brooten-Elrosa 56, Pierz 44
Blooming Prairie 44, United South Central 39
Brainerd 74, Sartell-St. Stephen 68
Breckenridge 46, Pelican Rapids 43
Byron 47, Pine Island 40
Canby 66, Tracy-Milroy-Balaton 59
Cedar Mountain/Comfrey 75, Mountain Lake Area 41
Centennial 64, Champlin Park 37
Clinton-Graceville-Beardsley 58, Battle Lake 53
Concordia Academy 57, St. Croix Prep 53
Cook County 65, Wrenshall 21
DeLaSalle 44, Hill-Murray 41
East Grand Forks 54, Crookston 36
Eden Valley-Watkins 50, Holdingford 37
Fertile-Beltrami 50, Climax/Fisher 36
Forest Lake 59, Woodbury 51
Fridley 73, South St. Paul 49
G-F-W 59, Redwood Valley 21
GHEC/Truman/Martin Luther 62, Blue Earth Area 57, OT
Glencoe-Silver Lake 72, Sibley East 55
Grand Rapids 60, Duluth East 43
Hayfield 46, Goodhue 34
Heritage Christian Academy 75, Mayer Lutheran 65
Hermantown 58, Cloquet 31
Hill City 47, Chisholm 43
Holy Angels 87, St. Paul Como Park 73
Hudson, Wis. 64, Tartan 34
Kasson-Mantorville 74, Lake City 45
Kenyon-Wanamingo 69, Cannon Falls 30
Lakeville North 82, Burnsville 47
Lester Prairie/Holy Trinity 74, Atwater-Cosmos-Grove City 39
Littlefork-Big Falls 55, Warroad 40
Long Prairie-Grey Eagle 55, Swanville 39
Lyle/Austin Pacelli 62, Randolph 43
Mabel-Canton 46, Hope Lutheran 22
Maple River 54, LeSueur-Henderson 37
Marshall 56, Jackson County Central 26
Martin County West 56, Windom 38
Milaca 69, Albany 68, 2OT
Minneapolis Henry 88, Minneapolis Southwest 44
Minneapolis South 78, Minneapolis North 77
Minnehaha Academy 81, St. Agnes 62
Mountain Iron-Buhl 99, Moose Lake/Willow River 29
New London-Spicer 67, Morris Area/Chokio-Alberta 29
New Prague 68, Bloomington Kennedy 46
New Richland-H-E-G 66, Medford 34
New Ulm 77, Worthington 39
North St. Paul 71, St. Paul Harding 54
Northfield 55, Owatonna 53
Norwood-Young America 75, Legacy Christian 32
Ortonville 72, Hillcrest Lutheran 57
Osakis 65, Royalton 30
Park Center 75, Osseo 35
Pequot Lakes 30, Bemidji 13
Pine City 48, Hinckley-Finlayson 28
Prior Lake 65, Farmington 59
Providence Academy 51, Mound Westonka 41
Red Wing 60, Rochester John Marshall 53
Robbinsdale Cooper 53, Simley 44
Rockford 80, St. Paul Johnson 17
Roseau 71, Northern Freeze 37
Rush City 55, East Central 21
Sauk Rapids-Rice 63, Little Falls 38
Schaeffer Academy 68, LeRoy-Ostrander 36
Shakopee 54, Lakeville South 33
Sleepy Eye 66, Minnesota Valley Lutheran 32
Southwest Christian (Chaska) 50, Holy Family Catholic 47
Spring Grove 64, Kingsland 59
St. Anthony 85, St. Louis Park 59
St. Michael-Albertville 64, Minnetonka 54
St. Paul Humboldt 48, Mounds Park Academy 46
Totino-Grace 55, Spring Lake Park 22
Visitation 51, Minneapolis Roosevelt 39
Wabasso 61, New Ulm Cathedral 43
Watertown-Mayer 61, Litchfield 42
Waterville-Elysian-Morristown 56, Bethlehem Academy 40
Wayzata 65, Rogers 48
White Bear Lake 45, Stillwater 42
Win-E-Mac 75, Bagley 42
Winona 53, Faribault 41
Zimmerman 76, St. Cloud Cathedral 55
Zumbrota-Mazeppa 67, Triton 55
BOYS HOCKEY
Alexandria 3, St. Cloud Cathedral 3, OT (tie)
Anoka 7, Totino-Grace 1
Austin/Austin Pacelli 3, LSHSPTCUC Bulldogs 2
Bemidji 6, Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 3
Bloomington Jefferson 2, Rosemount 1
Brainerd/Pillager 4, Moorhead 3, OT
Burnsville 5, Eagan 1
Chaska 5, Mound Westonka/Watertown-Mayer 3
Cloquet/Esko/Carlton 4, Superior, Wis. 0
Delano Tigers 8, Buffalo 2
Duluth Marshall 11, St. Francis 1
East Grand Forks 6, Crookston Pirates 1
Eastview 3, Hastings 0
Eveleth-Gilbert Area 7, Ely/Northeast Range 1
Fergus Falls 9, Morris Benson Area Storm 1
Forest Lake 3, Chisago Lakes 2
Hibbing/Chisholm 5, Greenway/Nashwauk-Keewatin 1
Holy Family Catholic 12, Hutchinson 0
Hopkins 6, Minneapolis 5
Kittson County Central 2, Red Lake County Central/Red Lake Falls 2, OT (tie)
La Crescent 7, Viroqua, Wis. 0
Lake of the Woods 6, Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 1
Lakeville North 3, Duluth East 2
Lakeville South 4, East Ridge 2
Little Falls 7, Prairie Centre Area 1
Mankato West 4, Rochester John Marshall 3
Marshall/Minneota/T-M-B 7, Windom Area 2
New Prague 5, Red Wing 3
Northern Lakes 10, Wadena-Deer Creek Wolverines 2
Owatonna 3, Farmington 2
Park Rapids Area 2, Detroit Lakes/Perham 1
Pine City/Rush City 7, Cambridge-Isanti 2
Providence/West Lutheran/Heritage Christian 6, Mora/Hinckley-Finlayson 2
Redwood Valley 7, New Ulm Eagles 6
Rochester Mayo 5, Albert Lea 2
Rogers 3, River Lakes 2
Sauk Rapids-Rice 9, Legacy Christian/PACT Charter 0
Shakopee 4, Waconia 2
St. Michael-Albertville 6, St. Cloud 2
St. Paul Johnson 3, Henry Sibley 0
Virginia/Mountain Iron-Buhl 10, Duluth Denfeld 4
GIRLS HOCKEY
Alexandria 2, Moorhead 2, OT (tie)
Bemidji 4, Crookston Pirates 3
Brainerd/Little Falls/Pillager 7, Fergus Falls 2
Buffalo/Maple Lake Bison 7, Princeton/Big Lake/Becker 5
Centennial 3, Andover 1
Champlin Park 5, Anoka 2
Cloquet/Esko/Carlton 2, Duluth Northern Stars 0
Cretin-Derham Hall 3, Park (Cottage Grove) 0
Delano Tigers 6, Litchfield/Dassel-Cokato 0
Detroit Lakes/Perham 4, Park Rapids Area 4, OT (tie)
Duluth Marshall 2, Moose Lake Area 2, OT (tie)
Eagan 2, Prior Lake 1
Farmington 2, Apple Valley 1
Forest Lake 4, East Ridge 2
Grand Rapids/Greenway 4, Hibbing/Chisholm 2
Hill-Murray 6, Simley 0
Irondale/Saint Anthony 6, Robbinsdale Armstrong/Cooper 6, OT (tie)
Lakeville North 4, Burnsville 1
Lakeville South 5, Eastview 2
Luverne Cardinals 1, Albert Lea 0
Mahtomedi 3, North/Tartan 2
Maple Grove 4, Spring Lake Park/Coon Rapids 1
Marshall Tigers 5, Windom Area 2
Minneapolis 7, Henry Sibley 5
Minnetonka 4, Dodge County 1
Mound Westonka/Watertown-Mayer 4, Holy Family Catholic/Waconia 1
Mounds View 5, Benilde-St. Margaret's 4, OT
New Ulm Eagles 9, Fairmont Area 0
North Wright County 4, Chisago Lakes 1
Northern Lakes 2, Prairie Centre Blue Devils 0
Owatonna 3, Waseca Blue Jays 0
Proctor/Hermantown 3, Eveleth-Gilbert Area 0
Red Wing 9, Rochester Century 1
River Lakes 5, Willmar 1
Rochester John Marshall/Lourdes 8, Mankato West 1
Rogers 4, St. Francis/North Branch 1
Shakopee 6, New Prague 5, OT
South St. Paul 6, Hastings 1
St. Cloud Ice Breakers 4, Sartell/Sauk Rapids-Rice 1
Stillwater 4, Roseville 0
Totino-Grace 3, North Metro 2
Warroad 3, Thief River Falls 2
White Bear Lake 7, Woodbury 1
WRESTLING
Barnesville 39, New York Mills 37
Caledonia/Houston 42, Dover-Eyota 31
Detroit Lakes 33, Bemidji 30
Harrisburg, S.D. 63, Jackson County Central 15
Hibbing 45, Aitkin 24
Perham 48, Moorhead 21
Plainview-Elgin-Millville 45, St. Charles 24
Sauk Centre/Melrose 41, Benson 27
St. Peter 44, Saint James Area 18
Trinity 47, Spectrum 17
Albany Triangular
Becker 33, Belgrade-Brooten-Elrosa 30
Belgrade-Brooten-Elrosa 49, Albany 21
Madelia Quadrangular
Fairmont/Martin County West 72, Madelia/Truman/Martin Luther 12
Redwood Valley-River Valley 66, Madelia/Truman/Martin Luther 10
St. Clair/Mankato Loyola 36, Madelia/Truman/Martin Luther 33
Sibley East Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 48, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 30
Sibley East 52, Atwater-Cosmos-Grove City 19
Tracy-Milroy-Balaton Triangular
TMB/WWG 48, Windom/Mountain Lake 25
Wabasso/Red Rock Central 45, TMB/WWG 27
Wabasso/Red Rock Central 45, Windom/Mountain Lake 24